Zioła zapobiegające wypadaniu włosów.

Codzienne dbanie o włosy to nasz obowiązek, szczególnie kiedy chcemy długo cieszyć się zdrową i bujną fryzurą. Niestety często o tym zapominamy, doprowadzając do nadmiernego wypadania włosów i stale powiększającej się łysiny. Niekiedy wydaje się nam, że taki stan to coś normalnego i rzeczywiście tak jest, ale jedynie, kiedy tracimy dziennie około 50 włosów. Każda większa ilość powinna wzbudzić nasz niepokój i trzeba natychmiast temu przeciwdziałać. Zazwyczaj sięgamy w tym celu po środki typowo farmakologiczne, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, że podobne efekty mogą dać metody całkowicie naturalne. Już nasze mamy i babcie używały mieszanek ziołowych nie tylko odżywiających i wzmacniających włosy, ale i skutecznie zapobiegających ich wypadaniu. Można je stosować zarówno zewnętrznie, w postaci płukanek czy tzw. wcierek, ale równie polecane są napary, jak i herbaty, działające od wewnątrz naszego organizmu.

Skrzyp polny o leczniczym działaniu.

Jest to jedno z najpopularniejszych ziół, jakie używamy do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Najczęściej wykorzystywane są pędy płonne, z których sporządzamy zdrowy napar. Wpływa on przede wszystkim na powstrzymanie procesu starzenia się włosa, głównie dzięki dużej zawartości dwutlenku krzemu. Nie tylko odbudowuje on uszkodzoną strukturę, ale również sprawia, że włosy stają się mocniejsze i wyjątkowo lśniące. Napar ze skrzypu można też dodawać do szamponu i tak sporządzoną mieszanką regularnie myć głowę przez kilka tygodni. Skutecznie zatrzyma to proces łysienia, jednocześnie przyspieszając proces wzrostu nowych włosków.

Pokrzywa, wzmacniająca i odżywiająca.

Jest to kolejne zioło, które powinna mieć w swojej apteczce każda osoba zmagająca się z łysieniem. Może wydawać się, że to przecież zwykły ogrodowy czy polny chwast, ale jej skład chemiczny zawiera istne bogactwo składników, które korzystnie wpłyną na stan fryzury, przede wszystkim witaminy C, wapnia, cynku, żelaza oraz krzemu. Jest powszechnie dostępna w sklepach kosmetycznych w postaci płukanek, czy też będąc składnikiem odżywek lub szamponów. Jednak lepiej samodzielnie ją zebrać i przechowywać w postaci praktycznego w użyciu suszu.
Pokrzywę można stosować bezpośrednio na skórę głowy lub sporządzać z niej herbatki do picia. W obu przypadkach zaskakuje swoją wysoką skutecznością, a przy systematycznym używaniu włosy praktycznie przestają wypadać. Uregulowana zostaje praca gruczołów łojowych oraz potowych, zmniejsza się związane z tym przetłuszczanie, a skóra głowy jest lepiej ukrwiona u odżywiona. Tworzy to idealne środowisko do szybszego wzrostu włosa, który odrasta mocniejszy i wyraźnie grubszy.

Aloes i miłorząb japoński, egzotyka o sprawdzonym działaniu.

Nie tylko nasze rodzime zioła sprawdzają się w walce z powiększającymi się zakolami. Idealnie nadaje się do tego celu aloes, który często hodujemy w domu jako roślinę ozdobną. W jego zdrowym miąższu znajdziemy praktycznie wszystkie niezbędne do wzrostu włosów witaminy i pierwiastki. Jest to witamina A, B2 i C oraz miedź, żelazo, magnez, cynk, oraz substancje zatrzymujące wodę wewnątrz włosa i zapobiegające jego nadmiernemu przesuszaniu. Pobudzone zostają mieszki włosowe, co stanowi bodziec do wzrostu nowych włosów. Podobne działanie ma miłorząb japoński, dodatkowo regulujący metabolizm na poziomie komórkowym i poprawiający ukrwienie skóry głowy.